Otwórz plecy – praca z oddechem

Shape Image One
Otwórz plecy – praca z oddechem
Oddech sam w sobie jest wspaniałą metodą rozluźniającą napięcie wokół klatki piersiowej, jednak połączony z ruchem otwiera przestrzenie między żebrami, poprawia mobilność stawów pomiędzy mostkiem i żebrami oraz pomiędzy żebrami, a  kręgami piersiowymi kręgosłupa, co dodatkowo odżywi dyski i zrobi przestrzeń pomiędzy kręgami.
Ćwiczenia, które wam proponuję to jedne z moich ulubionych, które często goszczą na sali. Pamiętaj aby oddech był spokojny i postaraj się nie wstrzymywać powietrza, a wręcz przeciwnie pozwól aby oddech prowadził ruch.

Oddech w pozycji dziecka

Zamiast piłki możesz wykorzystać poduszki.
Przyjmij wygodną pozycję, kolana mogą być razem lub osobno. Postaraj się aby rozciąganie nie było zbyt mocne, chcesz czuć stopniowo rozluźnienie podczas oddychania.
Podczas wdechu poczuj delikatnie rozciąganie wzdłuż kręgosłupa, rozszerzanie żeber, przestrzeń, z wydechem rozluźnij całe ciało.

Nawlekanie igły

Jeśli nie masz piłki, przesuwaj rękę po podłodze.
Ustaw się w wygodnym rozkroku, kolana pod biodrami, dłonie pod barkami.
Wdech – wsuwasz rękę pod pachą, wkręcając się do środka, świadomie kieruj oddech do prawej strony żeber, ugnij lewy łokieć.
Wydech – odepchnij się lewą ręka i wróć do góry.

Odpychanie piłki i wydłużanie boków tułowia

To ćwiczenie daje dużo przyjemności, rozluźnia spięte boki tułowia, robi przestrzeń wokół klatki piersiowej i kręgosłupa, otwiera biodra, rozciąga pośladki i rozluźnia napięte dno miednicy, daje ulgę po długich godzinach stania, jeśli boli cię kręgosłup lub okolice miednicy.

wdech: odpychasz piłkę do przodu (lub przesuwasz dłoń po podłodze), jednocześnie uginasz rękę na której się opierasz i opadasz klatką piersiową na dół
wydech: odpychasz się ręką, na której się opierasz i wracasz do pozycji wyjściowej.

Oddychanie w pozycji kota

Oddech w tej pozycji pomaga rozluźnić i otworzyć plecy, ale pamiętaj żeby nie wypychać kręgosłupa za mocno. To ma być bardzo przyjemne ćwiczenie i masz mieć możliwość swobodnie oddychać.

wdech: przygotuj się
wydech: z wydechem opuść głowę i kość ogonową, tak by kręgosłup zaokrąglił się. Następnie przesuń się trochę do tyłu w kierunku do pięt.

Kontynuuj swobodny oddech przez kilka oddechów, a następnie wróć do pozycji wyjściowej.